تفاوت ویزای کار آزاد و ویزای کار بسته

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

Open Work Permit vs Close Work Permit

اجازه کار آزاد در کانادا در مقابل اجازه کار بسته

اجازه کار آزاد (Open Work Permit)

آزادی عمل: با داشتن اجازه کار آزاد، انعطاف پذیری زیادی خواهید داشت. این مجوز به شما امکان می دهد برای هر کارفرمایی در هر نقطه از کانادا و در هر زمینه شغلی که واجد شرایط آن هستید، کار کنید. این امر جستجوی شغل و یافتن فرصت مناسب را برای شما بسیار آسان می کند.

پیشنهاد شغلی و LMIA: برای درخواست اجازه کار آزاد، نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی خاص از یک کارفرمای کانادایی یا ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) ندارید. LMIA سندی است که نشان می دهد استخدام یک کارگر خارجی بر بازار کار کانادا تأثیر منفی نخواهد گذاشت. این موضوع باعث می شود روند درخواست اجازه کار آزاد نسبت به اجازه کار بسته ساده تر و سریع تر باشد.

شرایط لازم: اجازه کار آزاد اغلب برای افراد شرکت کننده در برنامه های خاص مهاجرتی مانند برنامه تجربه بین المللی کانادا (IEC) یا کسانی که برای اقامت دائم در کانادا درخواست داده اند، صادر می شود. در حال حاضر تا فوریه سال ۲۰۲۵ تمامی ایرانیانی که با ویزای توریستی وارد کانادا میشوند نیز میتوانند اجازه کار آزاد دریافت کنند.

اجازه کار بسته (Closed Work Permit)

محدودیت ها: بر خلاف اجازه کار آزاد، مجوز کار بسته محدودیت های بیشتری دارد. این مجوز به طور خاص به یک کارفرمای کانادایی، یک موقعیت شغلی خاص و در برخی موارد، حتی به یک مکان خاص مرتبط است. شما فقط مجاز هستید برای کارفرمایی که به شما پیشنهاد شغل داده و در شغل و موقعیت ذکر شده در مجوز کار کنید.
پیشنهاد شغلی و LMIA: برای دریافت مجوز کار بسته، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی و همچنین LMIA مثبت الزامی است. کارفرمای شما باید ثابت کند که برای پر کردن آن موقعیت شغلی، نتوانسته است فرد واجد شرایطی را در کانادا پیدا کند.

شرایط لازم: اجازه کار بسته معمولا برای کارگران خارجی که دارای پیشنهاد شغلی خاص و مورد تأیید LMIA از یک کارفرمای کانادایی هستند، صادر می شود.

به طور خلاصه

اجازه کار آزاد به شما آزادی بیشتری در زمینه کاریابی در کانادا می دهد.

اجازه کار بسته شما را به یک کارفرمای خاص، موقعیت شغلی و در برخی موارد مکان خاص محدود می کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع مجوز کار در کانادا و شرایط لازم برای هر کدام، می توانید به وب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کنید. https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html